Jak na úklid v domácnosti a jak si úklid zorganizovat?

LadyHelp s.r.o. / Úklidový blog / Jak na úklid v domácnosti a jak si úklid zorganizovat?
Jak na úklid domácnosti? Úklid je pro vás nutné zlo a snažíte se mu vyhýbat? Možná je to způsobeno špatnou organizací úklidu. Existuje několik metod, které lze během úklidu domácnosti použít. Je také potřeba rozlišit generální úklid či pravidelný úklid a tomu přizpůsobit efektivní metody práce. Poradíme vám, jak si zorganizovat úklid.

Jak na úklid a jeho organizaci? Bojujete s tím, jak vyřešit pravidelný úklid domu nebo úklid bytu? Nestíháte úklid domácnosti a potřebujete jednorázovou pomoc? Přemýšlíte o uklízení domácnosti za pomoci firmy či placené hospodyně? Poradíme vám pár tipů, jak si zorganizovat úklid. Často hledané téma "jak na úklid domácnosti" jsme pro vás zpracovali do zásadních bodů, které si myslíme, že vám pomohou účinně vyřešit úklid domácnosti tak, abyste čas úklidu snížili na minimum a zároveň dosáhli potřebného výsledku v rámci úklidu domácnosti, ať už jde o byt nebo rodinný dům.

Generální úklid domácnosti

Generální úklid je zpravidla náročnější a obsahuje, kromě pravidelných činností, také  činnosti, které se nedělají každý den. Jde například o:

 • mytí oken,
 • čištění sedaček,
 • čištění koberců,
 • čištění světel a lustrů,
 • čištění elektrických spínačů a klik,
 • otření prachu na hůře dostupných místech,
 • úklid ve skříních a policích,
 • vyřazení a poskládání oblečení.

Před generálním úklidem vaší domácnosti se vždy ujistěte, zda máte potřebné úklidové a čisticí prostředky. Základem jsou prostředky na mytí podlah, prach, nádobí, leštění oken či zrcadel, mytí koupelen a WC. Je možné použít další prostředky například na odstranění plísní, mastnoty apod. V poslední době jsou oblíbené ekologické čisticí a úklidové prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí i vašemu zdraví.

Aby byl generální úklid co nejvíce efektivní, jeho provedení je dobré mít naplánováno, spíše neimprovizovat, veškeré úkony si logicky rozvrhnout a postupovat systémově. Rutina v rámci generálního úklidu domácnosti se vám po několika opakováních zažije, a tím, že už budete vědět, co a jak, tak se generální úklid zefektivní na maximum.

Metoda úklid místnost po místnosti

Je jedno, jestli se jedná o pravidelný úklid domácnosti, nebo o úklid generální. Většinou se lidé vrhnou na úklid metodou místnost po místnosti. Začít by se mělo v místnosti, která zabere nejvíce času. Obvykle se jedná o kuchyň, kde tráví rodina během dne většinu času, připravuje pokrmy, vaří. V kuchyni je tudíž velký shon a tím pádem i řada příležitostí pro vznik nepořádku.

Úklid kuchyně

Během pravidelného úklidu kuchyně se zaměřte na:

 • špinavé nádobí, které čeká na umytí i čisté nádobí, které se povaluje na kuchyňské lince,
 • otření ploch jako je kuchyňská linka či jídelní stůl, 
 • očištění dřezu a vyleštění kohoutku,
 • otření či odmaštění plotny,
 • očištění spotřebičů zvenku i zevnitř (například troubu, mikrovlnku),
 • očištění obkladů a spár zejména kolem plotny,
 • vysátí a vytření podlahy.

Na úklid kuchyně budete potřebovat účinnější prostředky, které dokážou odstranit mastné a zaschlé skvrny nebo odstranit vodní kámen. 

Úklid obývacího pokoje

Během úklidu obývacího pokoje je důležité:

 • poskládat povalující se věci v místnosti jako jsou polštáře, deky, knihy,
 • utřít prach,
 • utřít či vyleštit konferenční stůl,
 • vysát koberce a podlahy,
 • vytřít podlahy.

Úklid koupelny

Nevynechejte úklid:

 • záchodové mísy a otření prkénka,
 • umyvadla, vany či sprchového koutu včetně baterie. Použijte odstraňovač vodního kamene i prostředky na odstranění plísně, která se usazuje nejčastěji ve spárách sprchového koutu.
 • vyleštěte zrcadlo.

Úklid ložnice či dětského pokoje

Pravidelný úklid těchto pokojů vždy začněte od toho, co nejvíce víří prach. V pokojích jsou to většinou peřiny či deky. Pokud máte v plánu výměnu ložního povlečení, začněte u nich. Peřiny a deky doporučujeme ukládat do speciálních skříní, do kterých se nepráší.

Zaměřte se také na:

 • úklid a porovnání věcí jako jsou knihy, hračky, oblečení apod. Zapojte děti do menších úkolů. Role dítěte není vyřešit úklid za vás, ale spíše získat návyk a sounáležitost v rámci fungování domácnosti.

Úklid dalších prostor v bytě

Nezapomínejte ani na předsíň, chodby, spíž či jiné místnosti. V celém bytě pravidelně vysávejte a vytírejte podlahu. 

Metoda úklidu podle Marie Kondo - KonMari

Metoda nazývaná a známá mezi lidmi jako: úklid podle Marie Kondo, KonMari metoda úklidu, úklid podle Kondo.

Marie Kondo je japonská koučka úklidu, která miluje úklid od dětství a proslavila se po celém světě svou metodou KonMari. Metoda bere v úvahu filosofii a hlavně pocity k věcem. Nechte si pouze to, co často používáte nebo máte vztah. Marie Kondo dále razí postup úklidu podle typu věcí, ne místnosti. Například začněte úklidem oblečení v celém bytě, úklidem knih v celém bytě, úklidem prachu apod. 

Úklid podle Marie Kondo má například i tento postup:

 1. Naházejte vše na jednu hromadu.
 2. Ponechte si jen věci, které ve vás probudí pocit radosti.
 3. Při úklidu domácnosti zapomeňte na nostalgii.
 4. Naučte se nový způsob ukládání věcí, váš úklid bude efektivnější.
 5. Při úklidu doácnosti organizujte věci podle velikosti.
 6. Kuchyň si uspořádejte podle toho, jak často věci používáte.
 7. Každá věc má mít své místo.

Potřebujete pomoc s úklidem v domácnosti nebo v kanceláři? Nevíte, jak na efektivní čištění koberců nebo čištění sedacích souprav? Jak efektivně a pravidelně řešit úklid domácnosti? Zajistíme pro vás gnerální úklid bytu nebo domácnosti RD. Stejně tak jsme schopni provádět pravidelné úklidy domácnosti - uklízení domácnosti pro vás již nebude starostí při zjištění, že máte každý týden ve sjednaném termínu uklizeno a můžete se namísto zbytečného nervování a starání věnovat tomu, co je pro vás důležitější. Neváhejte nás kontaktovat, pomůžeme vám.

 

____________________

Tematická specifikace obsahu článku: úklid domácnosti Brno, úklid Brno, jak si zorganizovat úklid, jak na úklid, pravidelný úklid Brno, pravidelný úklid domácnosti. Stejně tak: úklid bytu Brno, úklid domu Brno, generální úklid domácnosti, uklízení Brno, úklid pokoje, úklidy domácností, jak na úklid domácnosti, úklidové řešení pro domácí nádobí.fb icon twitter icon twitter icon

Nezávazná Poptávka