Jak uklidit a zpřehlednit skříň

LadyHelp s.r.o. / Úklidový blog / Jak uklidit a zpřehlednit skříň
Jak uklidit a zpřehlednit skříň
Stává se vám, že ve skříni bezvýsledně hledáte věc, kterou jste tam určitě dali? Víte, že ty plavky máte, ale kde? Vaše skříň pravděpodobně trpí syndromem nakupeného nepořádku. Je na čase skříně zorganizovat!

Optimální frekvence úklidu a uspořádání skříně závisí na mnoha faktorech, jako je velikost skříně, počet věcí, které v ní skladujete, a vaše osobní preference a styl života. Nicméně, obecně platí, že čím častěji budete úklid a uspořádání skříně provádět, tím snadnější a méně časově náročné to bude.

Zde jsou některé obecné rady ohledně toho, jak často provádět úklid a uspořádání skříně:

 1. Provádějte úklid skříně a uspořádání věcí v ní minimálně jednou za rok. Toto může být vhodný čas na to, abyste zkontrolovali, zda máte všechny věci, které potřebujete, a abyste se zbavili těch, které již nepotřebujete.
 2. Pokud máte velkou skříň a ukládáte do ní mnoho věcí, může být užitečné provádět úklid a uspořádání častěji, například každých několik měsíců.
 3. Pokud máte skříň s oblečením, může být užitečné provádět úklid a uspořádání každou sezónu, abyste se zbavili nepotřebného oblečení a uvolnili místo pro nové kousky.
 4. Pokud si všimnete, že se ve vaší skříni hromadí prach a nečistoty, je čas na úklid.

Vyberte si jednu větší skříň, která potřebuje váš akutní zásah a pusťte se do ní. Nedoporučujeme začínat hned několika skříněmi zároveň, protože by se mohlo stát, že vás množství nakupeného nepořádku přemůže, nedokončíte, co jste si naplánovali, a dobrý pocit z dokončené práce bude tentam.

Jak uklidit a zpřehlednit skříň

Vyprázdněte tedy celý obsah skříně na podlahu (ideálně přehledné místo) a roztřiďte jej do logických skupin, např. takto:

 • oblečení,
 • sezónní oblečení (např. kabáty, které teď v létě nenosíte),
 • ložní prádlo,
 • ručníky a utěrky.

Třídění využijte na odstranění věcí, které již nepoužíváte a nejsou tak k užitku: do skříně se smí vrátit jen ty “aktivní.”

Tip: Nepotřebné věci darujte charitě, prodejte na Aukru nebo je vyměňte s kamarádkami – konečně budete mít dobrou příležitost na společné posezení u kávy.

Věci rozdělené do skupin si označte ještě na podlaze cedulkami typu trička, svetry, polštáře, prostěradla a naplánujte si, jak je do skříně umístíte. Skupiny označujte konkrétně (svetry), nikoliv příliš obecně (oblečení). Začněte předměty po skupinách vracet do skříně, dbejte přitom, aby ty nejčastěji používané předměty byly v pohodlném dosahu např. takto: oblečení v úrovni vašeho trupu, ručníky a utěrky dole, ložní prádlo nahoře, zimní oblečení úplně nejvýš. Jakmile budete s rozmístěním spokojeni, nalepte cedulky s názvy na police: když začnete skříň zase používat a zařazovat čisté prádlo, budete vědět hned kam a skupiny nepoplete. Zamezíte tak opětovnému chaosu.

Máte více věcí než úložného prostoru? Zkuste:

 • na šatní tyč připevnit ještě jednu tyč, která bude pod horní řadou ramínek, prostor se tím zdvojnásobí,
 • na dno šatní skříně umístěte krabice, do kterých schováte sezónní obuv či doplňky,
 • využijte dveře i stěny skříně, zavěste kapsáře, připevněte háčky či poutka, rázem máte vyřešeno, kam uschováte např. skupinu: doplňky na ples,
 • prázdná ramínka sundejte z šatní tyče, zabírají na tyči zbytečně moc místa.

Pro lepší orientaci ve skříni poslouží:

 • dělicí přepážky do polic;
 • barevná ramínka či dřevěná s barevnými stužkami;
 • světlo v šatní skříni;
 • kapsáře;
 • barevné koše a krabice;
 • zjednodušený obrázek obsahu krabice po straně krabice;
 • stojany na šátky apod.

Hotovo! Teď už si jen udržet výsledek snažení. Denně vracejte věci na své místo. Pokud nezbývá čas, dávejte nezařazené věci na jedno místo a zařaďte je pak naráz. Průběžně třiďte nepotřebné věci a odkládejte je do krabice, nebo vyhazujte. Dvakrát do roka vyměňte sezónní oblečení a věci.

Do práce se pusťte ve chvíli, kdy máte alespoň půl dne čas. Je fyzicky i psychicky náročná a vzdát se před koncem je to nejhorší, co vás může potkat. Příjemnější variantou pro vás může být objednání služeb odborné firmy, která pod vaší taktovkou vytvoření systému v domácnosti zajistí. Úklidová firma ví nejen, jak efektivně uklidit skříň, ale ví jak uklízet byt, resp. celou domácnost, abyste měli radost z nového pořádku a užívali si čistotu a přehlednost vaší domácnosti.fb icon twitter icon twitter icon

Nezávazná Poptávka